برنامه ریزی و آموزش

آموزش شهروندی
کاهش تولید پسماند :
گام اول در مدیریت پسماند کاهش تولید پسماند است که با توجه به این موضوع میتوان از هوا و زمین پاک تر و سالم تری برخوردار بود. راهای کاهش تولید پسمان عبارتند از:
خرید به اندازه نیاز خانوار، استفاده کمتر از ظروف یکبار مصرف، استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای جهت خرید نان و ... ، مواد قابل بازیافت از سایر پسماندها جدا و تفکیک شوند تا از دفن بی رویه مواد در زمین جلوگیری شده و مانع آلودگی آب و خاک شده، در حالیکه از زمین می‌توان در امر ایجاد فضاهای سبز و تفریحی و یا زراعت و باغبانی استفاده کرد.
تفکیک پسماندهای خشک از پسماندهای تر و بازیافت
معرفی پسماند خشک:(فلز، شیشه، کاغذ و کارتن و مقوا، پلاستیک)
معرفی پسماند تر: (باقی مانده غذاها، پوست میوه و باقی مانده سبزیجات، تفاله چای و ...)
اجرای طرح تفکیک از مبداء و همکاری با خودروهای جمع‌آوری پسماند تر که بر اساس برنامه زمانی به محله‌ها مراجعه می‌نمایند، ملودی خاصی پخش می‌کنند.
مزایای اجرای طرح: ممانعت از هدر رفتن سرمایه‌های کشور، بازیافت مواد، جلوگیری از دفن مواد و آلودگی زمین و آب و خاک، اشتغال زایی با احداث کارخانه‌های بازیافت مواد،
معایب عدم توجه به تفکیک پسماندها: افزایش حجم زباله، فازایش دفن پسماند، هدر رفتن سرمایه ای ملی و آلودگی آب و هوا و زمین، مصرف زیاد انرژی برای تولید دوباره مواد از مواد اولیه. برخی از مواد از جمله پلاستیک و شیشه به سالهای زیادی برای تجزیه شدن نیاز دارند (پلاستیک 200 تا 500 سال و شیشه حدودا 200 سال) ، لذا تفکیک از مبدا :
 تفکیک نمودن پسماندهای تر و خشک از یکدیگر، باعث میشود از هرکدام از این پسماندها استفاده مجدد صورت بگیرد.
زباله های تر با هوادهی یا استفاده از کرم تبدیل به کود ورمی کمپوست میشود. این کود از نظر مواد معدنی بسیار غنی تر از کودهای حیوانی و انسانی است. زباله های خشک در صورت جدابودن از زباله های تر قابلیت بازیافت را دارا میباشند.
بازیافت زباله های خشک نقش بسزایی در کاهش اتلاف منابع و سرمایه های ملی دارد. با بازیافت مواد، دفن پسماندها و سوزاندن آنها به حداقل میرسد و در نتیجه زمین های کشاورزی بیشتر (بخاطر دفن نکردن پسماندها) و هوای پاک تر (بخاطر عدم سوزاندن پسماندها) در اختیار ما خواهد بود. همچنین در صورت استفاده از کاغذهای باطله و بازیافت آنها و در نهایت تولید مجدد کاغذ از آنها، میتوان در کاهش آلودگی هوا از طریق جلوگیری از قطع درختان (افزایش اکسیژن ) سهم داشت.
توجه به ساعت 9 شب برای خروج پسماندهای تر از منزل :
در صورت رعایت ساعت 9 شب مشکلات عدیده ای از جمله چهره نازیبای شهر بخاطر وجود پسماندها در معابر و پیاده روها، پاره شدن کیسه های زباله توسط گربه ها، وجود جانوران موذی مثل موش ها و پشه ها، بوی بد مخزن های زباله بخاطر قرار گرفتن پسماندها به مدت طولانی در مخازن و تابش نور خورشید از بین خواهند رفت.
تفکیک پسماندهای کاغذی در مدارس
با توجه به تولید زیاد کاغذ باطله توسط دانش آموزان با تفکیک آنها و جلوگیری از اختلاط انها با مواد دیگر می‌توان به راحتی از آنها دوباره استفاده نمود و مانع الودگی آب و هوا شد همچنین راههایی برای کاهش تولید کاغذ باطله: استفاده از کاغذ با اندازه متناسب با متن، استفاده از دوروی کاغذ، استفاده از شبکه و اینترنت و کارتابل برای انجام مکاتبات، استفاده از پشت کاغذهای باطله برای پیش نویس و ...
(فروردین 95) برگزاری جشن روز زمین پاک در راستای آموزش شهروندی و افزایش آگاهی عمومی نسبت به جمع آوری و تفکیک پسماندهای خشک مطابق با هدف های سازمان در روز زمین پاک با مشارکت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک در محل دره گردشگری گردو برگزار شد. در این جشن که با حضور گسترده شهروندان و استقبال بینظیر مردم روبرو شد اقلام آموزشی به همراه نکات هدف گزاری شده سازمان به همشهریان فهیم ارائه گردید. که امید است با برگزاری چنین برنامه های قدمهای بزرگی در راستای فرهنگ سازی حفظ محیط زیست ، مدیریت پسماند و تفکیک پسماندهای خشک  برداریم.
(اردیبهشت 95) برنامه آموزشی پیشنهادی جهت مناطقی که تاکنون آموزشهای چهره به چهره دریافت ننموده اند :
1- استقرار تیم آموزشی سازمان در منطقه و آموزش خانواده های محدوده‌ی طرح به قید فوریت و ارائه بروشور و کیسه نایلونی و صدور کارتکس برای خانوارها.
2- کسب اطلاعات خانوار.
3- تهیه و توزیع کارتهای امتیازی جهت افزایش میزان مشارکت شهروندان توسط پرسنل بخش جمع آوری بصورت هفتگی و اعلام نحوه اهداء جوایز در پشت برگه ها..
با توجه به اجرای طرح تفکیک در اکثر نقاط شهر در فاز جدید و همکاری و مشارکت شهروندان سایر مناطق از سالهای قبل، پیشنهاد می گردد جهت ایجاد سیستم تشویقی به دو صورت  اقدام گردد :
1- سیستم تشویقی کوتاه مدت :
به منظور جلب مشارکت شهروندان در مناطقی که به تازگی وارد طرح شده اند، بصورت دوره ای سه ماهه نسبت به اهداء جوایز اقدام گردد و جوایز شامل پکیج خانوار (بسته ای شامل مایع ظرفشویی، تقویم دیواری، مواد شوینده و دستمال کاغذی) که در هر منطقه و در هر فصل بین 15 نفر از مشترکین به قید قرعه توزیع  گردد.
2- سیستم تشویقی بلند مدت :
جهت جلب ادامه ی همکاری در مناطق پیشین و ادامه ی روند همکاری در مناطق جدید با اعلام از طریق ایستگاه ثابت و توزیع کارت امتیازی از طریق جمع آوری پسماندهای خشک درب منازل و انجام قرعه کشی شش ماهه پایان شهریور و اسفند ماه با اهدای جوایزی که از نظر تعداد بیشتر باشد نظیر کارت هدیه 000/500 ریالی و 000/000/1 ریالی و ربع سکه.
برگزاری دوره آموزشی جهت آشنایی مدیران مدارس با مدیریت پسماند و جمع‌آوری پسماند کاغذی و خشک مدارس از ابتدای سال تحصیلی 95-96 و گنجاندن مدارس در برنامه جمع‌اوری خودروهای تفکیک از مبداء
جمع آوری پسماند خشک ادارات و سازمانها به ویژه پسماند کاغذی از ابتدای تابستان با قرار دادن نشانی ادارات در پلیگون‌های مربوط به طرح تفکیک از مبداء.
اقلام آموزشی
فصل نامه آموزشی تعداد 2000 جلد جهت دانش آموزان مقطع ابتدایی در سطح 7 مدرسه
روزنامه دیواری دانش آموزی 2500 جلد جهت دانش آموزان مقطع ابتدایی در سطح 18 مدرسه
تقویم رومیزی اداری با مطالب آموزشی به تعداد 1000 نسخه جهت پرسنل ادارات و سازمانهای شهر
(فروردین 95) توزیع کلاه فومی با آرم و لوگوی سازمان در روز زمین پاک و ارائه بروشورهای آموزشی

آمار بازدید کنندگان

  • ip سیستم شما54.81.69.220
  • تعداد بازدیدکنندگان
    • بازدیدهای امروز61
    • بازدیدهای هفته4,473
    • یازدید های ماه16,668
    • بازدید کل:150,251

راهنمای مراجعین

> بازدید از تاسیسات اجرایی سازمان


> اخذ مجوز خاکبرداری


> صدور مجوز فعاليت لودر در شهر


> اخذ کارت تردد مسير


> مجوز تردد خودروی پسماندخشک


> اخذ مجوز حمل پسماندهاي صنعتی

با ما در تماس باشید

آدرس: اراک - کمربندی شمالی-بعد از آرامستان جنب جایگاه CNG
 
تلفن: ۳۲۷۹۲۱۲3 الی ۳۲۷۹۲۱۲5
 
ایمیل: info@swmarak.ir
 
تلفن گویا: 3803
 
سامانه پیامک :30005710