معاونت فنی و اجرایی

1- طرح تفکیک از مبداء
این طرح شامل ایستگاه‌های ثابت و واحد سیار می‌باشد که در حال حاضر این طرح با یک ایستگاه ثابت و هفت دستگاه خودرو به همراه یک کارگر و مجموعاً پانزده نفر فعال می‌باشد که با توجه به گستردگی سطح شهر هم‌اکنون کل سطح شهر زیرپوشش این طرح قرارگرفته است و خدمات‌رسانی همه‌روزه به‌غیراز ایام تعطیل به این مناطق صورت می‌پذیرد. این در حالی است که روزانه فقط حدود 1400 کیلوگرم پسماند جمع‌آوری می‌گردد.
موارد آموزشی
سه گروه آموزش شهروندی شامل 7 نفر آموزشگر با ارائه کارت شناسایی و اقلام آموزشی شامل بروشور و سی دی و توزیع پلاستیک مخصوص جمع آوری پسماند خشک در سطح شهر مشغول آموزش تفکیک در مبداء بوده و تاکنون شهرک نبئی ، شهرک جام جم ، کوی سنجان و منطقه قدیم کوی رضوی آموزشهای لازم را دریافت و هم اکنون بافت جدید کوی رضوی و شهرک قائم در دستور کار قرار گرفته است. آموزشگران این طرح ضمن ارائه آموزشهای لازم نسبت به ثبت و دریافت اطلاعات پستی شهروندان در صورت تمایل شهروندان شماره تماس جهت داشتن ارتباط و ارائه آموزش از طریق شبکه های اجتماعی اقدام می نمایند.
ایستگاه ثابت
همچنین ایستگاه ثابت کمافی¬السابق در روزهای شنبه در خیابان جهانگیری میدان فردوس ، روزهای یکشنبه کوی امین مقابل ساختمان پردیس ، روزهای دوشنبه شهرک مشاور ، روزهای سه شنبه شهرک هجرت جنب دبیرستان هجرت و روزهای چهارشنبه در کوی رضوی جنب پارک پونه و پنج شنبه ها در کوی صنعتی واقع در میدان بنفشه 2 مستقر و نسبت به دریافت پسماندهای خشک تفکیک شده مردم و ارائه کیسه های پسماند اقدام می نمایند.

اقدامات آتی

از اسفند ماه سال گذشته (1394) مطالعات جامع ، داده برداری ، و بازدید میدانی و جمبندی اطلاعات در این خصوص صورت پذیرفته است و فاز دوم طرح شامل پوشش 100 درصدی منازل کل سطح شهر اراک ، مدارس ، ادارات در دست اجراء است و امید است تا پایان شهریور ماه تفکیک از مبداء بارویکرد جدید عملیاتی شود.

همچنین پیش بینی احداث 4 عدد کانکس تحویل پسماند خشک در میادین اصلی شهر نیز در دستور کار قرار داد که هم اکنون (اردیبهشت 95) طرح مطالعات آن نهایی شده است.

جهت جمع آوری پسماندهای خشک منازل سطح شهر با افزایش 2 دستگاه به سیستم جمع آوری طرح تفکیک از مبدا و جمعا هفت دستگاه پیکان وانت عملیات جمع آوری پسماندهای خشک انجام می پذیردکه این عملیات  از ساعت 7:30 الی 14 ظهر به غیر از جمعه ها با پخش ملودی توسط خودروها و ارائه کیسه پلاستیک ویژه پسماند خشک همراه خواهد بود.

همچنین از دیگر اقدامات در دست اقدام طرح تفکیک از مبداء سازمان برگزایر جشن کاغذ در مهر ماه امسال خواهد بود که با توجه به مناسبت های سال ممکن است که مراسم مشابهی با این موضوع انجام پذیرد.

2-ستاد خاک و نخاله

اقدامات انجام‌شده

ساماندهی پسماندهای عمرانی و ساختمانی از ابتدای سال 1393 برای اولین بار در شهر اراک توسط سازمان مدیریت پسماند به اجرا درآمد . این در حالی بود که منظره حاشیه شهر و جاده‌های مواصلاتی به دلیل تخلیه غیرمجاز و غیرقانونی  نخاله و خاک بسیار زشت شده بود. خوشبختانه با اجرای این طرح و ساماندهی پسماندهای عمرانی  پس از گذشت 2 سال شاهد این امر هستیم که هیچ‌گونه تخلیه غیرمجاز در اطراف شهر و حاشیه‌های جاده‌ها صورت نگرفته و در صورت مشاهده به‌صورت قانونی با متخلفین طبق ضوابط برخورد می‌گردد که این امر نیز با تلاش شبانه‌روزی ناظرین و گشت‌های نخاله سطح شهر امکان‌پذیر گردیده است. با توجه به اینکه در نیمه دوم سال به دلیل بارندگی و سرما پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کمتر صورت می‌پذیرد ولی در ماه‌های اخیر حدود 200.000 مترمکعب خاک با مراجعه مالکین جهت خاک‌برداری و حمل ثبت گردیده و همچنین تعداد 1000 دستگاه موتور سه‌چرخ، 300 دستگاه پیکان وانت و 800 دستگاه نیسان وانت جهت تخلیه و دفن نخاله‌های ساختمانی به مرکز دفن نخاله‌ها جنب آرامستان مراجعه نموده است.

اقدامات جاری

با توجه به ساماندهی اولیه خودروها و ماشین آلات حفار، گودبرداری و حمل خاک و مراجعه مالکین به سازمان برنامه های پیش رو ساماندهی سیمانکارانی می باشد که در این مدت بصورت فعال با تجهیزات و ماشین آلات کامل در این عرصه فعالیت داشته و حذف خودروها و پیمانکاران جزء و ادقام آنها با یکدیگر و ارائه لیست به کلیه شهرداری های مناطق جهت انتخاب پیمانکار با توجه به تأییدیه سازمان تا نظارت دقیق تر و بهتر انجام شده و شاهد شهری پاک و زیبا باشیم.

اقدامات آتی

1- راه اندازی آژانس خاک و نخاله و پسماندهای عمرانی و ساختمانی جزء در کل سطح شهر به این روش که در ابتدا مالک با سازمان تماس خواهد گرفت و هماهنگی های لازم با مسئول ستاد پسماندهای عمرانی و ساختمانی انجام خواهد شد و با توجه به حجن عملیات فیش تهیه شده به خوروی مورد نظر ( سه چرخ، وانت پیکان ، وانت نیسان و خاور) تحویل داده می شود. سپس پس از ثبت در دفتر ویژه فیش مذکور پس از بارگیری و تخلیه توسط متصدی مرکز دفن پسماندهای شهرداری تایید و هزینه های مربوطه را راننده از سازمان دریافت خواهد نمود. امید است که با راه اندازی آژانس خاک و نخاله و ساماندهی در بخش حمل و نقل دیگر شاهد تخلیه و انباشت نخاله های ساختمانی در حاشیه شهر نباشیم.

2- صدور کارت تردد برای خودروهای سنگین و حفار با مدت معیین شش ماهه و یک ساله که در این طرح با توجه به صلاحیت پیمانکاران (مدت سابقه کار و نداشتن تخلف ) به این نحو خواهد بود که در ابتدا مالک خودرو درخواست خود را مبنی بر تشکیل پرونده و دریافت کارت تردد به سازمان خواهد داد و در مرحله بعد توسط کارشناسان سازمان پیمانکار مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. سپس سازمان طی قرارداد و ثبت مشخصات به مالک کد شناسایی و کارت تردد تخصیص داده خواهد داد.

3- بررسی و امکانسنجی بازیافت پسماندهای عمرانی و استفاده مجدد از نخاله های ساختمانی از دیگر برنامه های در دست اقدام سازمان خواهد بود . که سازمان طی این طرح با آنالیز هزینه و درآمد ناشی از بازیافت این نوع پسماندها اقدام به جداسازی و غربالگری و تهیه مصالح ساختمانی از پسماندهای عمرانی خواهد نمود و با انجام چنین کاری با حفظ سرمایه های ملی این نوع از پسماندها را که سهم بسیار بزرگی از آلاینده های زمین و محیط زیست می باشند، به چرخه تولید بازخواهند گشت.

3-اتلاف سگ‌های بلا صاحب و مبارزه با جوندگان و حیوانات ناقل بیماری

اقدامات انجام‌شده جمع‌آوری حیوانات ناقل بیماری به انسان (سگ‌های ولگرد)

بر اساس بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، جمع‌آوری حيوانات بلا صاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و بلا صاحب در سطح شهر بايد توسط شهرداری‌ها صورت پذیرد. سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک به‌عنوان برنامه‌ریز و مجري اين امر به نيابت از شهرداري کلان‌شهر اراک مسئولیت جمع‌آوری سگ‌های بلا صاحب را بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوي كميته كشوري مبارزه با حيوانات ناقل بيماري بر عهده دارد. ازاین‌رو به‌منظور انجام عملیات فوق در سنوات گذشته این سازمان اقدام به انعقاد قرارداد با پیمانکاران این حوزه می‌نمود که این پیمانکاران پس از جمع‌آوری سگ‌های ولگرد اقدام به اتلاف آن‌ها می‌نمودند و پس‌ازاین سازمان با صرف هزینه اقدام به دفن لاشه این حیوانات می‌کرد. سازمان مدیریت پسماند از ابتدای سال 93 و با عنایت به دستورالعمل کشوری مبارزه با حیوانات ناقل بیماری به انسان و نیزه به‌منظور حفظ حیات این حیوانات به‌عنوان بخشی از مخلوقات خداوند اقدام به احداث اولین پناهگاه نگهداری، عقیم‌سازی، واکیسانسیون و رهاسازی این حیوانات نمود.که پس‌ازآن با توجه به رغبت ایجادشده از سوی گروه حامیان حیوانات عملیات عقیم‌سازی ، نگهداری و واکسیناسیون این حیوانات  به موسسه مانا حامیان راستین واگذار گردید. لازم به توضیح است که در سال جاری علاوه بر کاهش هزینه‌ها در بحث اتلاف سگ‌های بلا صاحب این سازمان توانسته است با بهره‌گیری از نیروهای بومی و آموزش اکیپ جمع‌آوری خود نسبت به  اشتغال‌زایی و خودکفایی در این بخش (که انحصاراً در اختیار استان خراسان رضوی بود) دست یابد.

اطلاعات فعالیت‌های پناهگاه از بدو تأسیس

سال

تعداد قلاده زنده گیری شده

تعداد قلاده عقیم‌سازی شده

تعداد قلاده واگذارشده

تعداد قلاده رهاسازی شده

1393

439

295

-

378

1394

395

282

115

-

 

سایت پناه گاه حیات شهرداری اراک با مساحتی بالغ بر 1520 مترمربع دارای اتاق جراحی به مساخت 8 متر مربع و اتاق ریکاوری به مساحت 24 مترمربع و فضای قرنطینه به مساحت 100 مترمربع ، توله سرا 70 مترمربع و محل نگه داری سگ های نژاد دار 150 متر مربع با یک کارگر ثابت و 4 نفر حامی جهت تیمار سگ ها به همراه پزشک و کارشناس دامپزشکی فعال می باشد.

اقدامات انجام‌شده جمع‌آوری حیوانات ناقل بیماری به انسان (مبارزه با جوندگان)

شهرداری کلان‌شهر اراک در راستای خدمت‌رسانی به همشهریان از گذشته به مبارزه با جوندگان در سطح شهر به‌صورت سنتی اقدام نموده است. که از نیمه دوم سال 1390فرایند مبارزه با جوندگان از سوی شهرداری به این سازمان ابلاغ گردید و سازمان مدیریت پسماند نیز در راستای خدمت‌رسانی هرچه بهتر و مطلوب‌تر به همشهریان و همچنین ایجاد محیطی پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی در گام اول اقدام به شناسایی پیمانکار مجرب و داری سابقه فعالیت در این زمینه نمود و پس‌ازآن نسبت به واگذاری سطح شهر به‌منظور پاک‌سازی اقدام کرد از آنجائی که به مدت دو سال (91و 92) کلیه معابر سطح شهر سم‌پاشی گردید در سال 93 این سازمان تنها اقدام به پاک‌سازی هسته‌های آلودگی و کانون‌های آن نمود. همچنین در سال 94 نیز این سازمان مبارزه تلفیقی را دستور کار خود قرار داده و مبارزه فیزیکی و بستن حفره‌ها و کلونی‌ها را به‌منظور کاهش مصرف سم در برنامه کاری خود قرار داده است.

روش‌های مبارزه در سطح شهر:

 • مبارزه مکانیکی:شامل استفاده از انواع تله‌های کشنده و چسبی
 • مبارزه فیزیکی: شامل جمع‌آوری بهینه زباله از درب مناز ل و جوی‌ها،مرمت انهار و مسیل‌ها،مسدود نمودن کلونی‌ها و...
 • مبارزه شیمیایی:شامل استفاده از سموم

شرح اقدامات

سال          موارد اقدام                سموم مورداستفاده

1391  طعمه‌گذاری کل شهر     برمودیفاکوم- فاکورات   تله چسبی- تله کشنده

1392  طعمه گذاری کل شهر    برمودیفاکوم- فاکورات   تله چسبی- تله کشنده

1393  کانون‌های آلودگی                     برمودیفاکوم- فاکورات          تله چسبی- تله کشنده

1394  مبارزه تلفیقی کل شهر    برمودیفاکوم- برومودالیون         استفاده از مصالح و مسدود کردن کلونی‌ها

اقدامات آتی

گسترش اکیپ جمع‌آوری سگ‌های بلا صاحب

بررسی میزان اثربخشی عقیم‌سازی در کنترل جمعیت سگ‌های بلا صاحب از طریق طرح‌های پژوهشی در دست اقدام

مبارزه شیمیایی (استفاده از سموم جدید)   بافت قدیم و فرسوده شهر:30%                                                         سایر بافتها و نیز بافت نوساز شهر:70%

مبارزه فیزیکی (مسدود نمودن کلونی ها)  بافت قدیم و فرسوده شهر:30%                                                      سایر بافتها و نیز بافت نوساز شهر:70%

4-دفع و پردازش

کارخانه کمپوست

این کارخانه در مساحت 1520 مترمربع و خط‌پردازشی به طول 102 متر شامل دو سرند با مش جداسازی متفاوت و قابلیت جداسازی پسماند خشک با ابعاد کوچک بوده وروزانه طی پروسه کار 8 ساعته با 18 نفر کارگر و استفاده از یک دستگاه لودر و سه دستگاه کامیون 250 تن پسماند را جداسازی و پردازش نموده و تبدیل به دو فاز پسماند تر و پسماند خشک می نماید. پسماند تر طی یک عملیات 4 ماهه در سایت تخمیر به مساحت یک هکتار با کفپوش آسفالت و شیب استاندارد جهت خروج شیرابه تبدیل به کمپوست می شود. در کنار سایت تخمیر سایت بیوکمپوست با کفپوش خاکی به مساحت 2.5 هکتار ساخته و بهره برداری شده است. استخر شیرابه جهت جمع آوری شیرابه حاصل از تولید کمپوست به ابعاد 3 در 10 متر و به ارتفاع 2 متر و با جداره ایزوله در حال ساخت می باشد.

سوله پالایش

کارخانه پالایش جهت جداسازی پسماند های خشک کود کورس کمپوست با مش 0.5 سانتیمتر با ظرفیت 100 تن در روز با 8 ساعت کار دنظر گرفته شده جمعا 8 کارگر و استفاده از یک دستگاه لودر و یک دستگاه کامیون در حال اجراست و هم اکنون 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

(اردیبهشت 95) با توجه به فعالیت های صورت گرفته در محل ساخت پیش بینی می شود تا عملیات ساخت سوله تا پایان مرداد ماه با هزینه ای بالغ بر 850 میلیون تومان به پایان برسد.

سایتهای ویژه

ترانشه بهداشتی جهت دفن پسماندهای عفونی بی خطر سازی شده بیمارستانها و ... به ابعاد 35 در 75 متر و ارتفاع 7 متر در دست اجرا می باشد. گفتنی است لایه بندی در نظر گرفته شده جهت ایزولاسیون این ترانشه لایه ممبران می باشد.

هم اکنون با انجام عملیات عمرانی و انجام مراحل کف کوبی و عایق بندی زمان بهره برداری از این ترانشه بهداشتی نزدیکتر خواهد شد. این ترانشه با گنجایش ذخیره سازی و دفن بهداشتی پسماندهای عفونی به مدت پنج سال تهیه و تا کنون هزینه ای بالغ بر 140 میلیون تومان در بر داشته است.

ترانشه بهداشتی جهت دفن پسماندهای عفونی بی خطر سازی شده بیمارستانها و ... به ابعاد 35 در 75 متر و ارتفاع 7 متر در دست اجرا می باشد. گفتنی است لایه بندی در نظر گرفته شده جهت ایزولاسیون این ترانشه لایه ممبران می باشد.

(اردیبهشت 95) هم اکنون با انجام عملیات عمرانی و انجام مراحل کف کوبی و عایق بندی زمان بهره برداری از این ترانشه بهداشتی نزدیکتر خواهد شد. این ترانشه با گنجایش ذخیره سازی و دفن بهداشتی پسماندهای عفونی به مدت پنج سال تهیه و تا کنون هزینه ای بالغ بر 140 میلیون تومان در بر داشته است.

(اردیبهشت 95) همچنین جهت امحاء و معدوم سازی پسماندهای ویژه و مواد غذایی فاسد شده  ترانشه ویژه ای به ابعاد 40 در 25 در 3 متر در دست ساخت می باشد که تا کنون با 90 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده است.

5-فنی و اجرایی

تنظیف و رفت و روب

منطقه یک با 3.486.642 مترمربع سطح

منطقه دو با 2.573.225 مترمربع سطح

منطقه سه با 2.253.046  مترمربع سطح

منطقه چهار با 2.012.515 مترمربع سطح

منطقه پنج با 2.376.572 مترمربع سطح

تعداد کارگران مناطق : 466 نفر

جمع آوری پسماند

جمع آوری و حمل پسماندهای خانگی از ساعت 21 الی 6 صبح با 28 دستگاه خودروی پرس زباله و 11 دستگاه خاور و 3 دستگاه سمی تریلر و 84 کارگر

سطل های مکانیزه

تعداد سطل های مکانیزه منطقه یک:982   منطقه دو :736   منطقه سه :774    کرهرود  28      

تعداد سطل های تعمیر شده 683

تعداد سطل هایی که در سال 94 نصب شده 185

6-پسماندهای مراکز بهداشتی درمانی و مطب های سطح شهر

جمع آوری و حمل و دفن بهداشتی پسماندهای مراکز بهداشتی و درمانی و مطب های سطح شهر به صورت روزانه در دستور کار نیروهای خدمات شهری و واحد رسیدگی به پسماندهای بیمارستانی سازمان بوده که با توجه به حساسیت این موضوع به ویژه در بحث سلامت و بهداشت جامعه و همچنین حجم عملیات روزانه که به صورت میانگین برای بیمارستانهای سطح شهر بین 2000 تا 2500 کیلوگرم و برای مطب ها 800 تا 1200 کیلوگرمبوده که عملیات جمع آوری  از صبح تا پاسی از شب انجام می شود. در حال حضر 7 مرکز آموزشی درمانی، درمانگاه ها ، آزمایشگاه ها ، کلینیک ها ، و حدود 250 مطب از سطح شهر پسماندهای ویژه خود را مطابق برنامه سازمان تحویل می دهند که امید است با سازو کارهای درپیش گرفته شده و پیگیری مقررات و قوانین مرتبط با این موضوع شاهد همکاری پزشکان و مسئولین ذی ربط باشیم. 

آمار بازدید کنندگان

 • ip سیستم شما54.81.69.220
 • تعداد بازدیدکنندگان
  • بازدیدهای امروز52
  • بازدیدهای هفته4,464
  • یازدید های ماه16,659
  • بازدید کل:150,242

راهنمای مراجعین

> بازدید از تاسیسات اجرایی سازمان


> اخذ مجوز خاکبرداری


> صدور مجوز فعاليت لودر در شهر


> اخذ کارت تردد مسير


> مجوز تردد خودروی پسماندخشک


> اخذ مجوز حمل پسماندهاي صنعتی

با ما در تماس باشید

آدرس: اراک - کمربندی شمالی-بعد از آرامستان جنب جایگاه CNG
 
تلفن: ۳۲۷۹۲۱۲3 الی ۳۲۷۹۲۱۲5
 
ایمیل: info@swmarak.ir
 
تلفن گویا: 3803
 
سامانه پیامک :30005710