حذف ظروف مصرفی پلاستیکی بزرگترین خدمت به محیط زیست

Posted by:admin

سعید نادری نایب رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک  در خصوص جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای کیسه پلاستیکی گفت:
 از لحاظ زیست محیطی هرچه  استفاده از  پلاستیک و مشتقات آن در زندگی روزمره کمتر شود خدمت بزرگی به محیط زیست انجام می شود. 
وی در ادامه افزود:
 هرچه در حذف کیسه های پلاستیکی و استفاده از ظروف پلاستیک را  کاهش دهیم آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کنیم. در این راستا نیز با فرارسیدن روز جهانی نه به پلاستیک سازمان مدیریت پسماند در یک اقدام خوب اجرای این طرح را در شهر اراک آغاز نموده که برای کلید خوردن این طرح از روز پنجشنبه به مدت 3 روز در فروشگاه رفاه شعبه مصطفی خمینی در بین شهروندان اراکی کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی توزیع می‌گردد. 
نادری همچنین به مخازن زیرزمینی زباله اشاره کرد و اظهار داشت: از اهم فعالیت های سازمان مدیریت پسماند اقدامی اجرایی با فناوری روز  و در زیبایی شهر نیز موثر، اجرای طرح مخازن زیرزمینی است که علی رقم داشتن هزینه اجرایی بالا  از این دیدگاه که در سیما منظر شهری و کاهش آلودگی نقش بسزایی ایفا می کند حرکت پسندیده و مقبولی است. 

نایب رئیس شورای شهر در ادامه گفت: تفکیک زباله از مبدا در بحث بازیافت زباله می تواند موثر باشد و اقدامات لازم برای تفکیک زباله بخصوص زباله های خشک و مشکلات روند تسهیل در بازیافت آنها را مرتفع می کند. 

سعيد نادری همچنین بیان کزد: جمع آوری پسماندهای عفونی  وظیفه مراکز درمانی است که زباله آن را تولید میکنند و موظف به جمع آوری آن نیز  هستند، منتهی در سال های گذشته شهرداری با شرکتی  پیرامون جمع آوری پسماند عفونی قراردادی بسته بود که بعضی اوقات این کار بدرستی انجام نمیشد و ناهماهنگی بین مراکز درمانی و عدم پرداخت هزینه بموقع از سوی مراکز  درمانی باعث شد تا کار به درستی صورت نگیرد و مشکلاتی ایجاد شود. که خوشبختانه با پیگیری دادستان و فعالیت های چشمگیر سازمان مدیریت پسماند ما بین شهرداری و علوم پزشکی اراک تفاهم نامه ای منعقد گردید تا از اوایل مهرماه دفع این گونه پسماندها به صورت منظم و بهتر صورت پذیرد.