سازمان مدیریت پسماند دارای برنامه است

Posted by:admin

 

در گفتگوی رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک با خبرنگار روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند مطرح شد:
طوفان محمدی: سازمان مدیریت پسماند داراي برنامه است و با گام برداشتن در مسير برنامه، هدف و چشم انداز خود می تواند موفق عمل كند.

طوفان محمدی رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک در گفتگو با روابط عمومی سازمان میریت پسماند در خصوص حذف ظروف پلاستیکی بیان داشت: 
همواره تفکر خلاق و احساس مسئولیت مدنی می تواند مشکلات و مسائل مختلف را از جمله محیط زیست حل نماید. لذا با پیشروی علوم در زمینه های مختلف و بوجود آمدن مواد پلیمری اگرچه صنعت و شکوفایی را به همراه داشت اما این محصول باعث آسیب رساندن به چرخه های طبیعی تخمیر و فساد محصولات زاید گردید. لذا جایگزینی مواد سالم و سازگار در طبیعت که به حفظ آن کمک نماید از اولین وظایف مدنی هر فرد جهت خدمت به طبیعت خواهد بود.
تفکر جایگزینی محصول پارچه ای به جای پلاستیک در زمینه های مختلف می تواند علاوه بر تجدید سرمایه های ملی، حفظ محیط زیست، کاهش تولید پسماندها، مدیریت دانش در زمینه پسماند، حذف آلایندگی تولید فوران یا دی اکسین و .... را به دنبال داشته باشد .  کیسه خرید پارچه ای، کیسه نان و ... از جمله این موارد است.

 وی در ادامه گفت:  همواره یکی از دغدغه های مدیریت شهری کاهش تولید پسماندها از طرق آموزش به گروه های هدف و تفکیک و جداسازی مواد قابل بازیافت خواهد بود.این امر علاوه بر کاهش هزینه های مدیریت اجرایی می تواند با افزایش ارزش افزوده به عملیات جمع آوری و مدیریت آن در محل های دفن اثراث مثبت بر محیط زیست داشته باشد. لذا کاهش تولید پسماندها که از طریق یکی از روشهای ذیل ایجاد می شود می تواند تبعات بعدی ناشی از پسماند زیاد را کاهش دهد. به عنوان مثال کاهش تولید یعنی انباشت کمتر پسماند در مخزن فلزی و در نهایت آلودگی و بوی نامطبوع کمتر.
 محمدی در خصوص روش های کاهش تولید پسماند گفت:  کمتر و به اندازه مصرف خرید کردن، عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف، جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای پلاستیک و ...، استفاده مجدد از مواد، استفاده از مدیریت دانش در مدیریت پسماند و ... از روش های ساده و قابل انجام در این زمینه می باشند.
وی درباره عملکرد سازمان پسماند شهرداری بیان کرد: عملکرد سازمان پسماند در حد متوسط مي باشد ولي اين سازمان داراي برنامه هست انشالله با گام برداشتن در مسير برنامه و هدف و چشم انداز خود موفق عمل كند.