مصاحبه اختصاصی خبرنگار سیمای شبکه آفتاب با سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک

Posted by:admin

مصاحبه اختصاصی خبرنگار سیمای شبکه آفتاب با سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در طی  مصاحبه اختصاصی خبرنگار سیمای شبکه آفتاب استان مرکزی با مدیریت سازمان پسماند، جلسه پرسش و پاسخ از روند فعالیت های سازمان در بحث محیط زیست و اهم اقدامات انجام شده در محل سازمان صورت پذیرفت.

حمید رضا  قناتی در پاسخ به سوال خبرنگار اعزامی سیمای آفتاب در خصوص اهم فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته سازمان و چگونگی افق این اقدامات در راستای حمایت از محیط زیست؛ گفت:

« با توجه به رسالت سازمان و پیرو برگزاری جلسات متعدد با شهردار؛ ریاست و اعضای محترم شورای اسلامی کلانشهر اراک؛ در پیشبرد اهداف و چشم انداز برنامه های سازمان؛ خوشبختانه در وضعیت بهینه ای نسبت به سنوات گذشته قرار داریم به نحوی که همزمان با ارائه خدمات و آموزش شهروندان با محوریت پسماند؛ حرکت روز افزون در اقدامات محوله سازمان قابل شهود می باشد ».

قناتی ادامه داد: «  در بحث فعالیت های پیش رو سازمان می توان به محل دفن پسماندهای شهری اشاره ویژه داشت که با مطالعات علمی صورت گرفته محل و موقعیت مکانی مرکز دفن زباله های شهری در کیلومتر 8 جاده اراک واقع شده است  و خوشبختانه با بررسی و کارشناسی های به عمل آمده مجوزهایی را محیا نموده ایم که در طی دو ماه آینده به صورت کاربردی و برای اولین بار  پلانی با محوریت مدیریت شهری واحد در دستور کار  قرار خواهد گرفت».

با نخاله های ساختمانی چگونه برخورد می کنید؟

با تمهیدات و مطالعات میدانی به عمل آمده در بخش خصوصی با چند پیمانکار و سرمایه گذار وارد مذاکره شده ایم و پس از برگزاری جلسات متعدد با این عزیزان و توضیح چگونگی روند کار چند شرکت در دستور کار قرار گرفته اند که در مرحله انعقاد قرارداد می باشند.

در خصوص مخازن زیرزمینی زباله و جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی، مبارزه با جوندگان و زباله گردها چه اقداماتی داشته اید؟

در این مورد اولین گام به صورت آزمایشی در حال انجام است که می توان به جرات گفت به عنوان سومین شهر در سطح کشور در اجرای این طرح به طور جد اقدام نموده ایم.

جانمایی اولیه در بلوار جهان پناه صورت گرفته که به زودی مستقر و آماده بهره برداری و استفاده بهینه شهروندان قرار خواهد گرفت.

از مزیت های این طرح عدم دسترسی حیوانات موذی و زباله گردها است که امید می رود در آینده ای نزدیک این طرح در سطح شهر به صورت یکپارچه انجام شود و علاوه بر کاهش مشکلات عدیده ای از جمع شدن حشرات در محل قرارگیری سطل های زباله در محدوده فضاهای مسکونی، در کنار مرتفع نمودن سطح آلودگی، اقدام موثری صورت پذیرد.

 

تفکیک از مبدا پسماندها چه تاثیری در بهداشت و جمع آوری پسماندهای درون شهری داشته است؟

به منظور استفاده بهینه از پسماندهای ارزشمند به تمامی مدارس و ادارات سطح شهر مخازن سه قلو اهدا گردید.

این اقدام با هدف آشنایی مدارس و دانش آموزان از هدر رفت پسماندهای ارزشمند صورت گرفته است که در کنار این اقدام آموزشی و مثمر ثمر مدرسه ای را سازمان مدیریت پسماند تحت عنوان همیار بازیافت در سال گذشته با هدف آموزش دادن به طور تخصصی زیر نظر کادر مجرب و کارشناسان مرتبط با محیط زیست در طی دو هزار ساعت آموزش از ابتدا تا انتهای سال تحصیلی بکارگیری شده است. و علاوه بر آن نیز به جهت بازخورد بهتر این آموزش ها به دانش آموزان، بازدیدهای میدانی نیز توسط اتوبوس آذین بندی شده با لوگوی سازمان جهت سرویس دهی به دانش آموزان قرار داده ایم.

طرح پارک موزه پسماند با چه هدفی عنوان شده است؟

راه اندازی موزه ای تحت عنوان پارک موزه  با محوریت پسماند  با تحقیقات و بررسی های  کارشناسان سازمان در خصوص جانمایی؛ اجرا تا کاربری این مهم پس از برگزاری جلسات متعدد و نظرسنجی های درون شهری از شهروندان در دستور کار قرار گرفته است.

 در این پارک  علاوه بر اینکه به شهروندان به صورت تخصصی آموزش های علمی و فنی در حوزه پسماند و محیط زیست صورت می پذیرد؛ آموزش و مهارت چگونگی ساخت و اجرای هنر های تجسمی با ابزار پسماندهای دور ریختنی  بصورت کارگاه  زیر نظر مربیان مربوطه برگزار خواهد شد. سایر جزئیات مربوط به این طرح نیز در طی یک نشست خبری از طریق جراید و اصحاب رسانه به آگاهی شهروندان خواهد رسید.

 

 

 

 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک خاطر نشان کرد مجموعه پسماند شهرداری اراک به دنبال پیگیری آموزش های روز دنیا در بحث محیط زیست که در سنوات گذشته با بی دقتی و بی سلیقگی ما و از طرفی سهل انگاری برخی شهروندان با خطراتی پیش رو بوده؛ که می بایست این خطرات را با آموزش بهینه و همکاری سازمان های پسماند؛ محیط زیست و مرکز بهداشت مرتفع نمود.

قناتی در پاسخ به آخرین سوال خبرنگار سیمای آفتاب در خصوص چگونگی برخورد با زباله های عفونی افزود:

 بر اساس قانون؛ جمع آوری پسماند های عفونی، با تولید کننده آن می باشد.

طی جلسه ای که با حضور دکتر قاسمی دادستان محترم صورت پذیرفت، تمهیدات خوبی در دستور کار قرار گرفت که بر اساس قانون تولید کننده باید خود در جهت جمع آوری پسماندهای عفونی اقدام نماید. شهرداری نیز همکاری لازم را در مدیریت اجرایی این مجموعه ها به عهده خواهد داشت اما متاسفانه برخی از پزشکان با عدم همکاری؛ پسماندهای عفونی خود را در مخازن زباله شهری انباشته می کنند که به راحتی در دسترس زباله گردها قرار خواهد گرفت.

جهت مرتفع نمودن این معضل چندین شرکت جهت جمع آوری پسماندها در جلسه کارگروه استان به صورت فنی مورد بررسی و ارائه مدارک قرار گرفتند که در نهایت یک شرکت به عنوان بخش خصوصی تامین کننده خدمات در راستای جمع آوری پسماندهای عفونی در سطح شهر عهده دار این موضوع خواهد بود.